Squaber.com oraz Michał Palaczyk mają zaszczyt zaprosić Cię na specjalny cykl 2 warsztatów edukacyjnych pt.

Aktywne oszczędzanie w 3 bezpiecznych wariantach

Niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę z tego, że rynki podlegają ciągłym zmianom strukturalnym. Sprawia to, że w różnych okresach inne czynniki są tzw. nośnikami wartości, w związku z czym dyskusja o wyższości jednej metody nad drugą jest czysto akademicka.

Dodatkowo, mało kto z nas bierze pod uwagę, że wraz ze zmieniającymi się rynkami zmieniamy się my sami. Zmieniają się nasze cele i poziom ich realizacji, a przede wszystkim, z każdym upływającym dniem zmienia się (najczęściej skraca) nasz horyzont inwestycyjny.

Posłużmy się przykładami, aby zobrazować ten problem. Dla ilustracji użyjemy indeksów giełdy amerykańskiej ponieważ dają one nam większe możliwości zrozumienia podstawowych problemów.

Zastanów się, co by się stało gdybyś był osobą, która przechodziła na emeryturę w dołku bessy w lutym 2009. W najlepszym przypadku Twój majątek skurczyłby się o około 50% w stosunku do stanu sprzed 1,5 roku. Spójrz na grafikę poniżej.

W tym czasie każdy z 3 indeksów S&P 500 (linia żółta), S&P 500 Growth (linia pomarańczowa, inwestujący w tzw. spółki wzrostowe) oraz S&P 500 Value (linia zielona, odzwierciedlający tzw. spółki wartościowe) straciły odpowiednio 55%, 49% i 61%.

Inwestujesz jak Warren Buffet? Problem w tym, że jego fundusz w tym okresie też stracił (linia niebieska) aż 51% wartości.

W innych okresach jest inaczej. Cofnijmy się jeszcze dalej do końcówki poprzedniego wieku. Obecnie tamten czas jest porównywany z obecną hossą ze względu na to, że od kilku lat spółki wzrostowe (growth) zdecydowanie dominują nad spółkami value. Wtedy było podobnie (okres bańki dot-com). Fundusz Warrena Buffeta stracił wtedy korelację z rynkiem i udowodnił swoją wielkość i niekwestionowany autorytet. Główne indeksy traciły. Najbardziej oczywiście indeks growth (pomarańczowa linia, 56%) value również (zielona linia, 36%), a Berkshire w tym czasie zyskało 12,5% na wartości.

Czasem jednak najwięksi się mylą. Fundusz Buffeta w okresie przed pęknięciem bańki dot com (czerwona pionowa linia na wykresie) stracił w nieco ponad pół roku prawie 50% swojej wartości.

Te obserwacje prowadzą do oczywistej oczywistości. Nie da się zarabiać zawsze i wszędzie.

Skrywają one jednak jeszcze jeden element, który jest pomijany w wszelkich rozważaniach pt „Inwestuje jak Warren Buffet i nic mi nie grozi”. Celem funduszu jest dostarczanie wartości jego udziałowcom w horyzoncie inwestycyjnym, który nie zawsze pokrywa się z horyzontem inwestycyjnym pojedynczych osób.

Spójrzmy jeszcze na okres ostatniej hossy. To również bardzo pouczające doświadczenie. Mniej więcej do początku roku 2015 zarówno spółki value jak i growth szły praktycznie łeb w łeb. Od tego jednak momentu spółki wzrostowe zaczęły zyskiwać przewagę, która w obecnej chwili sięgnęła około 100 pkt %.

Dowodzi to tylko tego, że w różnych okresach inne elementy mają kluczową wartość. A my musimy umiejętnie między nimi balansować i do tego mieć na uwadze to, że nasz prywatny horyzont inwestycyjny zmienia się dynamiczniej niż sądzimy.

Jak w takich okolicznościach zarządzać swoimi inwestycjami i chronić się przed 50% spadkiem wartości majątku?

Jak przekształcać swój portfel wraz z upływem lat tak, aby maksymalizować wartość współczynnika zysku do ryzyka mając na uwadze inne ograniczenia?

Gdzie w łatwy sposób można zyskać kilka dodatkowych procent zysku bez ponoszenia ryzyka?

Aby odpowiedzieć na te pytania, przygotowaliśmy specjalne Warsztaty Inwestycyjne pt.

Aktywne oszczędzanie w 3 bezpiecznych wariantach

Warsztaty te to cykl 2 spotkań online prowadzonych przez eksperta z naszego zespołu. Są one dodatkowo płatne, ale jeżeli uznasz, że nie spełniły Twoich oczekiwań zwrócimy Ci wszystkie koszty.

Czego dowiesz się podczas tych spotkań?

Spotkanie #1 odbędzie się 5 grudnia

Optymalizacja portfela w celu uzyskania wyższej stopy zwrotu bez ponoszenia dodatkowego ryzyka

  • Wykorzystanie ETFów dla zysku i redukcji kosztów.
  • Alokacja między aktywami o różnej klasie ryzyka w różnym okresie.
  • Minimalizacja ryzyka złej daty za pomocą gotówki i innych instrumentów.
  • Badania naukowe „w służbie” Twoim zyskom.
  • Optymalny moment na rozpoczęcie inwestycji.
  • Psychologiczne czynniki wpływające na zysk.
  • Metody skutecznego nadzorowania rynku.

Spotkanie #2 odbędzie się 12 grudnia pt.

Różne warianty bezpiecznego oszczędzania w praktyce

  • Mierzenie ryzyka dla różnych spółek
  • Łączenie spółek w portfele
  • Różne koncepcje inwestycyjne
  • Atrakcyjna wycena a pułapka wartości
  • Aktywne inwestowanie – wady i zalety
  • Czas życia strategii inwestora indywidualnego
  • Metody zarządzania pozycją
  • Atrakcyjne walory w krótkim i długim terminie
  • Spółki „nieinwestycyjne”
  • Spółki dywidendowe – wady i zalety

Dla naszych Użytkowników premium specjalna książka do warsztatów w prezencie „Jak zarabiać na rynku, który zmierza donikąd. Aktywne inwestowanie w wartość”

„Wskaźnik Cena/Zysk to najpopularniejszy a jednocześnie najbardziej znienawidzony wskaźnik giełdowy. Z jednej strony urzeka prostotą, z drugiej irytuje mnogością interpretacji. Vitaliy Katsenelson w swojej książce pokazuje w jaki sposób do tego wskaźnika powinien podejść każdy, kto uważa inwestowanie w wartość za najrozsądniejszą metodę działania na rynku.”

Jak uzyskać dostęp?

Jest kilka opcji dołączenia do naszych warsztatów.

Jeżeli jesteś Użytkownikiem Premium aplikacji Squaber możesz skorzystać z naszej specjalnej zniżki. Otrzymasz wtedy dodatkowo książkę w prezencie. Po zakupie ustalimy szczegóły wysyłki.

Jeżeli natomiast nie jesteś użytkownikiem premium, możesz nabyć dostęp do samych warsztatów.

Szczegóły znajdują się poniżej.

Wybierz pakiet odpowiedni dla Ciebie

Po zakupie przekażemy Ci dane do logowania na spotkania.

Do startu pierwszego spotkania zostało:

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

Płatności obsługuje PayU. Jeżeli potrzebujesz faktury VAT daj nam o tym znać w odpowiedzi na maila po zakupie.

Pamiętaj o tym, że na każdy nasz produkt dajemy gwarancję satysfakcji.

Nie inaczej jest w tym wypadku. Jeżeli po szkoleniach uznasz, że nie jesteś zadowolony to wystarczy, że dasz nam o tym znać i zwrócimy Ci pieniądze.

Squaber

Squaber.com jest marką należącą do Investio sp. z o.o. Aplikacja istnieje na rynku od 2014 roku.

Naszym celem jest wsparcie inwestorów w skutecznym inwestowanie na giełdach świata.

Kontakt

Jeżeli masz do nas jakieś pytania lub sugestie napisz do nas wiadomość w odpowiedzi na dowolnego maila wysłanego do Ciebie z serwisu.

Możesz również skontaktować się telefonicznie lub mailowo korzystając z tej strony.